„Ludzie ludziom zgotowali ten los” – słowa pisarki Zofii Nałkowskiej towarzyszyły w dniu 19 maja uczniom klasy VIII c oraz opiekunom podczas całej trasy w Muzeum Pamięci Auschwitz- Birkenau. Wszyscy z uwagą, niedowierzaniem i zadumą wsłuchiwali się w opowieść pani przewodniczki, która barwnie i przejmująco przedstawiała losy więźniów obozu zagłady w czasach pogardy i masowej eksterminacji. Do niektórych dopiero tam, na miejscu tragicznych wydarzeń II wojny światowej dotarła cała głębia słów Mariana Turskiego- niedawno zmarłego więźnia obozu, polskiego historyka i dziennikarza, że „Auschwitz nie spadło z nieba”. Zaczęło się od drobnych i niepozornych przejawów nietolerancji wobec drugiego człowieka, przybierając później postać „machiny śmierci”. Uczniowie zapalili znicze pod ścianą straceń oraz przy tablicy pamiątkowej w obozie pracy Birkenau, czyli Brzezince.

Zupełnie inny charakter miał spacer po Krakowie, zaplanowany na trasie w drodze powrotnej do Mielca. Słoneczna pogoda, zachwycające miejsca- Wawel, Starówka, Sukiennice…- to wszystko pozwoliło oderwać myśli od wcześniejszych poważnych tematów i refleksji.

Pełni energii uczniowie zakończyli wędrówkę w Zaczerniu, w mini zoo, przy kiełbaskach z grilla. Znalazł się czas na wspólną zabawę na świeżym powietrzu, integrację, konkursy, a nawet edukację przyrodniczą.

Na pewno był to bardzo udany i pełen różnorodnych wrażeń wyjazd. Z takim bagażem pozytywnych wspomnień już wkrótce ósmoklasiści opuszczą szkołę i swoje środowisko rówieśnicze, aby zacząć nową życiową przygodę.

Red. M. Chudzik